Anasayfa / Askeri Haberler / Yeni Askerlik Sistemi Ayrıntıları

Yeni Askerlik Sistemi Ayrıntıları

Başkan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan yeni askerlik sisteminin ayrıntıları belli oldu. Yeni askerlik sistemine yönelik ayrıntılar şu şekilde;

Emin Özgül, yeni askerlik sistemi hakkında yapmış olduğu açıklamada vatan hizmetinin herkes için eşit olması ve eğitimli insan gücünden daha uzun, etkin yararlanılması ilkesinden yola çıkılarak çalışmaların devam ettiğini belirtti.

Şimdiye kadar kısa dönem erlik, yedek subay, uzun dönem erlik, dövizli, bedelli ve kamuda çalışma kapsamında askerlik uygulaması yapılmaktaydı. Profesyonel ordu sistemine geçilene kadar askerliğin herkes için 9 ay süreli olarak tek tip olması öngörülüyor.

Tek Tip Askerlik

Tek tip askerlik uygulaması kapsamında 3 ay askerlik eğitimi yapılması, altı ayın kıtada geçirilmesi ve yedek subaylığın tamamen kaldırılması amaçlanıyor.

Profesyonel ordu sistemine geçildiğinde uzman erbaş sayısı da yeterli olursa askerlik görevi herkes için zorunlu olacak, 3 ay eğitimden sonraki altı ay bedelli yapılacak. Yani 6 aylık asgari ücreti ödeyenler bedelli sayılacak. Bedelli askerlik yapmak istemeyen kişilere altı ay süresince asgari ücret ödenecek.

Tek tip askerlik sisteminde eğitimli ve eğitimsiz arasında fark olmayacak. Okula gitmemiş bir kişiyle Yüksek okul mezunu bir kişi aynı süre askerlik yapacak.


Hakkında Uzman Yazar

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK KONULAR

Sahil Güvenlik Komutanlığı Uzman Erbaş Alımı Başvuruları Başladı

Sahil Güvenlik Komutanlığı Uzman Erbaş Alımı Başvuruları Başladı Sahil Güvenlik Komutanlığı uzman erbaş alım ilanına …

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Sorgu: 147
Sure: 1,028