Anasayfa / Son Eklenenler / Uzman Erbaş Temini Hakkında Sıkça Sorulan Sorular Ve Cevapları

Uzman Erbaş Temini Hakkında Sıkça Sorulan Sorular Ve Cevapları

1. Uzman erbaşlık için başvurular nasıl yapılmaktadır?

Uzman erbaş alımları olduğu zaman başvuruları www.kkk.tsk.tr/PerTem/ana1.asp  sitesinden online olarak başvuru yapabilirsiniz. Ayrıca (posta veya belgegeçer yoluyla CV, dilekçe vb yollarla yapılan hiç bir başvuru geçerli olmamaktadır.

2. Uzman erbaş başvurusunda öğrenim şartı nedir?

En az lise veya lise dengi bir okuldan mezun olmanız gerekmektedir.

3. Uzman erbaş başvurusunda yaş şartı nedir?

Uzman erbaş alımlarına başvuru yaptığınız andan itibaren 25 yaşını bitirmemiş olmanız gerekmektedir.

4. Uzman erbaş başvurusunda askerlik şartı nedir?

İnternet üzerinden ön başvuru yaptığınız sıra askerlik hizmetini erbaş veya er olarak yapıyor olmanız gerekmekte. Ayrıca terhisinin üzerinden üç yıldan fazla bir sürenin geçmemiş olması gerekmektedir.

5. Askerlik hizmetinin bitiminde teskere bırakarak uzman erbaş olunabiliyor mu?

Teskereyi askerde bırakarak asker kalma gibi bir şey söz konusu değildir.

6. Uzman erbaşlığa ön başvuru yapan adaylar ön başvuru sonuçlarını (seçim aşaması sınav çağrılarını) nasıl öğrenebilmektedir?

Başvuru yaptığınız zaman sonuçları hangi tarihte belli olacağı kılavuz üzerinde yer almaktadır. Ayrıca ön başvuru sonuçlarına http://www.kkk.tsk.tr/PerTem/ana1.asp sitesi üzerinden bakabilirsiniz.  Ayrıca istediğiniz takdirde adayların telefonuna veya mailine bilgilendirilme yapılabilir.

7. Uzman erbaş seçim aşaması sınavları hangi aşamalardan oluşmaktadır?

Uzman erbaş başvurunuz eğer ki onaylanırsa şu adımlardan geçmeniz gerekecek;

a. Yazılı sınav uygulama esasları,

b. Başvuru evraklarının incelenmesi/kayıt kabul faaliyetleri,

c. Ön sağlık muayenesi,

ç. Fiziki yeterlilik testi (FYT),

d. Mülakat, e. Sağlık raporu/güvenlik soruşturması işlemleri

8. Uzman erbaş adaylarına yapılan yazılı sınavın içeriği nedir? Hangi konuları kapsamaktadır?

Bir çok kişi yazılı sınavlarının içerikleri merak etmektedir. Bu sınavlarda T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, matematik (Genel Yetenek) ve kompozisyon gibi konulardan sizlere soru sorulacak.

9. Ön başvurusu kabul edilen adaylar sınav aşamalarına gelirken beraberinde hangi belgeleri getirmeleri gerekmektedir?

Adayların kendileri ile getirmesi gereken formları ve belgeleri başvuru kılavuzunda göstermesi gerekmektedir.

10. Sınav aşamaları ne kadar sürede bitmektedir?

Sınavlar pek uzun sürmemekte. Sınav yarım gün içerisinde tamamlanmaktadır.

11. Ön sağlık muayenesinde nelere bakılmaktadır?

Adayların, fiziksel görünümü başta olmak üzere yaş, boy ve vücut ağırlığının uygun olup olmadığı TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliği ve MY 33-2 (C) TSK Personelinin Sağlık Muayene Yönergesine göre kontrol edilmektedir.

12. Ön sağlık muayenesinde elenen adayların itiraz hakkı var mıdır?

Ön sağlık muayanesinde herhangi bir olumsuzluk olan kişiler sınav hakkında itirazda bulunabilirler. Adaylar yasal süreç boyunca  Ankara İdare Mahkemelerinde iptal davası açma haklarına sahipler.

13. Fiziki yeterlilik testi (FYT) hangi aşamalardan oluşmaktadır ve standartları nelerdir?

Fiziki yeterlilik testi mekik koşusu veya 1500 metre koşu, mekik ve şınav gibi unsurlardan meydana gelmektedir.

14. Fiziki yeterlilik testinden elenen adayların itiraz hakkı var mıdır?

Elenen adayların üzülmesine gerek yok. Elendikleri branşlarında not yükseltme sınavına girme hakları bulunmaktadır.

15. Mülakatta nelere dikkat edilmektedir?

Mülakat yüzyüze görüşme,  yeteneği, ses tonu, heyecan durumu, çok yönlü düşünme, davranışlardaki denge, kendine güven gibi unsurlar değerlendirilip yapılmakta.

16. Mülakatta elenen adayların itiraz hakkı var mıdır?

Mülakat aşamasında herhangi bir itiraz yapma hakkınız bulunmamakta. Fakat Ankara İdare Mahkemelerinde  iptal davası açabilirsiniz.

17. Seçim aşaması sınav sonuçları adaylara nasıl bildirilmektedir?

Sınav aşamalarında başarı olan veya başarılı olmadıkları her adım sona erdiği zaman bilgilendirilmektedirler.

18. Seçim aşaması sınavlarında başarılı olan adaylar sınavdan sonra ne işlem yapacaktır?

Seçim aşamalarının hepsini başarıyla geçen adaylara, sağlık raporu işlemleri için Askeri hastanelere rapor verilmekte. Adaylar kendilerine sevk belgesi verildiği gibi sağlık işlemlerini hızlı bir şekilde başlatması gerekmektedir. Sevk belgesinin geçerli olduğu süre boyunca sağlık rapor işlemlerini haletmeniz gerekmekte. Aksi takdirde ikinci kez sevk verilmemekte.

19. Olumsuz sağlık raporu alan uzman erbaş adaylarının rapora itiraz hakkı var mıdır?

Sağlık raporu olumsuz olan adaylar itiraz edebilirler.

20. Olumsuz sağlık raporuna itiraz işlemi nasıldır?

Olumsuz sağlık raporuna itirazda bulunmak isteyenler, yaklaşık olarak 30 gün içerisinde posta/kargo yoluyla K.K.Per.Tem.Mrk.K.lığına başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

21. Uzman erbaş temini kapsamında başarılı olan adaylar sağlık raporu ve güvenlik soruşturması işlemlerini n sonuçlarını nereden takip edebilmektedir?

Adaylar www.kkk.tsk.tr/PerTem/ana1.asp sitesi üzerinden aday bilgilendirme sayfasından vatandaşlık numaraları ile hangi aşamada olduğunu rahatlıkla görebilirler.

22. Değerlendirme/sınıflandırma nasıl yapılmaktadır?

Seçim aşaması sınavlarında başarı sağlayan adayların, sınavda kazandıkları puana göre yüksekten düşüğe doğru sıralanacak. En yüksek puanlılardan başlanmak üzere idarenin ihtiyaçlarına göz önünde bulundurarak ona göre yerleştirilecekler.

23. Uzman erbaş adaylarının atama tebligatları ne zaman ve nasıl yapılmaktadır?

Seçim aşamalarını başarı ile bitiren ve sağlık raporlarında da herhangi bir sorun olmayan tebligatı yapılması nedeniyle Kara Kuvvetleri Tayin Daire Başkanlığına postalanmaktadır.

24. Uzman erbaş adaylarının ilk sözleşme süreleri ne kadardır?

Uzman erbaşlar göreve başladıkları ilk yıllarda en az bir yıl olmak üzere beş yılı geçmeyecek şekilde sözleşme yapılmakta.

26. Uzman erbaşlar en fazla kaç yaşına kadar çalışabilirler?

Uzman erbaşlar sözleşmelerini 45 yaşına kadar uzatma şansına sahipler.

27. Uzman erbaşların memuriyete geçme hakkı var mıdır?

Eğer ki uzman erbaşlar 45 yaşından sonra çalışmak isterlerse Devlet memurluğuna  geçme hakları bulunmaktadır.

28. Uzman erbaşların astsubaylığa geçiş hakkı var mıdır?

Uzman erbaşlıktan muvazzaf astsubay olmanın iki tane farklı yolu bulunmaktadır.

Lise veya dengi bir okuldan mezun olan adaylar bir yıl kıta hizmeti yaptıkları 26 yaşına girmemiş adaylar sınavlarda eğer ki başarılı olursalar Kara Kuvvetleri Astsubay Meslek Yüksekokuluna  öğrenci olarak alınırlar.  Eğer ki okulu başarılı bir şekilde bitirmeyi başarırsa muvazzaf astsubay  olma şansını elde edecekler.

En iki yıl olmak üzere bir üniversiteden mezun olmuş adaylar ise,  kıtada dört hizmet yılını tamamlamış sekizinci hizmet yılını tamamlamamış uzman erbaşlar yapılan seçim aşamalarında başarı sağladıkları halde Astsubay Temel Askerlik ve Astsubaylık Anlayışı Kazandırma  eğitiminde başarı sağlarsa muvazzaf astsubay olma şansına sahip olabilirler.


Hakkında admin

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK KONULAR

Sahil Güvenlik Komutanlığı Uzman Erbaş Alımı Başvuruları Başladı

Sahil Güvenlik Komutanlığı Uzman Erbaş Alımı Başvuruları Başladı Sahil Güvenlik Komutanlığı uzman erbaş alım ilanına …

64 Yorum

 1. Selamun aleykum oguzhan kardesimin durumunun aynisini yasadim kayit yaptim bi sure sonra gozukmedi 2. Kayifi yaptim sora asagida ikinci kayidi yaptiranlatin basvurulari gecersiz olur diye bi yazi gordum naapmamiz gerekiyor biri bunu aciklarmi lutfen hic yardimci olan yok lutfen aciklarmisinizz

 2. Merhabalar 2 Nisan’da uzman onbaşı mulakatlarina katıldım yazılı ve fiziki yeterlilik testini geçtim fakat sözlü mülakatta elendim tekrar başvuru yapabilirmiyim? Ne kadar süre geçmesi lazım üzerinden yardımcı olursanız sevinirim

 3. Selamun aleykum arkadaslar bnde kazandim uzman erbasligi yenifoca safranbolu kastamonu acikladilar tekrar yenifoca ve safranboluyu da bgun ackladilar ama bnm ismim hala yokk sizce neden beklemeli miyim tekrar basvuru yapmali miyimm

 4. Kardeşim benim Sınavında tarihi 11/05/2018 ben erken gitsem sınava girebilirmiyim tşkler

 5. kara kuvetleri sınavına gec kaldım ama basvurum onaylandı fakat birde terhis belgemde muvazaf sozlesmeli personel olamaz diyor yardımcı olurmusunuz?

 6. Burak demirel

  Merhaba ben uzman erbaş olmak için cagirildim mülakata fakat kilodan kaldım .yeniden başvuru yapamıyorum nasıl olicak yeniden başvuru yarışmacı olurmuşunuz

 7. Selamun aleykum ben askerlik görevimi yapıyorum kara kuvvetleri komutanlığı uzman onbaşı olarak 02.03.2018 de başvuru yaptım haber gelmedi ne zaman gelir bilgi verin lütfen

 8. Merhabalar ben jandarma uzman erbaşlığı kazandım sonrasında saglık raporu almaya gittigim ilk hastanede elendim sonrasında itiraz ettim ve 2. hastaneye yönlendirildim bu hastanede olumlu sonuç verdiler sonrasında hakem hastaneye gittim orası da olumlu verdiler ama şuan da rapor sürem 1 ayı geçmiş oldu tsk 1 ay süreniz var demişti şimdi böyle olunca raporum geçersiz mi sayılıyo gidemez miyim egitime yardımcı olursanız sevinirim.

 9. tekrar nezaman basvuru olur karakuvveterine 2018 yili icerisinde basvurular acilirmi gine ?

 10. Kkk sınavı gidemedim hasta olduğum için yeniden girebilir miyim sınav 30 nundaydi

 11. arkadaşlar bu ayın 25 de sınavım vardı eşim hamile olduğundan rahatsızlandı hastanedeydım 5 gundur gıdemedım bu gece yola cıksam bana bır sorun cıkartırlarmı personel temini aradım ulasılamıyor bilgisi olan bana yardımcı olablirmi

 12. Selaminaleykum benin mulakata cagrilis tarihim 11.05.2018 ben dort gun oncesinden gidecem 07.05.2018 sikinti olurmu acaba 4 gun oncesinden mulakatlara katilmak

 13. Askerde rdmden Hava değişimi Alanlar yani psikiyatriden hava degisimi alanlar için uzmanlıkta sıkıntı olurmu

 14. Ben 6mart 2018 de Jandarma uzman cavuslugu kazandım ve hala cagrilmadim şimdide piyade er olarak Kıbrıs’ta askerlik yapıyorum beni ne zaman çağırırlar en geç

 15. Sag 2,75 45ile 0,8(-1,0 ve 1,25ile0,7)
  Sol 3.00 1,25ile 0,9(-1,0 ve 1,25ile0,5)
  Renk körlügü dogal sizce ne olur gözden elenirmiyim

 16. Msb uzman erbasliga basvuru yaptim fakat tc numaraniz kayitlarda bulunamadi diye yazi cikti tc mi dogru yazdigim halde.2.grubami kalmis oluyorum eger kaldiysamda en azindan 2.gruba kaldiniz yazmazmiydi ? Cevaplarsaniz sevinirim tesekkurler.

 17. Merhabalar ben uzman çavuşluk sınavına tam dört kez girdim yarım santim kısayım diye eliyorlar hep cuma günü yine giricem MSB de sınavım önerisi olan varmı yardımcı olursanız sevinirim

 18. Sa ben jandarma uzman erbaş sınavına girdim nisanda bizi tahmini ne zaman çağırırlar bide çağırılmama gibi bir durum söz konusu mu acaba bilgisi olan varsa bilgi verebilir misiniz?

 19. Saglik raporu onaylanmadan güvenlik sorusturmasi bsslarmi bilen var mi benim güvenlik sorusturmasi bitti bana saglik dan dolayı gimi belirten mesaj geldi bilen biri varsa yardımcı olsun lütfen

 20. meraba ben 10nisan 2018 de basvuru yaptim kkk ye piyade onbasina ortaokul mezunuyum suan askerdeyim benimle birlikte basvuru yapan arkadaslarimi cagirdilar beni cagirmadilar bide basvurumu sorguladigim zaman kayitlar arasinda tc kimlik numaraniz bulunmamaktadir diyor bi bilgi verirseniz sevinirim

 21. Selam arkdaslar ben jandarma uzmanligi kazandim 1 yil yaptim ailem ve akrabalarin baskisiyla pisman olacagmi bile bile kendmi attirdim tekrar basvuru yapmak istiyorum kabul olurmu

 22. Bu sayfada yardımcı olacak kimse yokmu jandarmanın nisan ayında mulakatini ve sağlığını geçtim raporu gondereli 40 gün oldu benim güvenlik soruşturma sonucu ve ne zaman eğitime çağrılacağı mi nerden ogrenebilirim ?

 23. Ben başvuru yaptım fakat mülakata gitmedim haberim yoktu Ocak ayında şubatta bidaha başvuru yaptım çağrılmadım sonra Nisa’nda başvuru yaptım hala cevap bekliyorum cagrılırmıyım

 24. Selamün aleyküm arkadaşlar. Yeni alımlar başladı bizim eğitim yerleri açıklanmadı . Bir bilgisi olan varmı 3 ayı geçti büyük ihtimal yardımcı olan varsa yazar mısınız jandarma bu arada

 25. Admin yardım eder misin

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Sorgu: 151
Sure: 1,026