Anasayfa / Askeri Haberler / Uzman Erbaş Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırma Formu Nedir? Nasıl Doldurulur?

Uzman Erbaş Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırma Formu Nedir? Nasıl Doldurulur?

Uzman Erbaş Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırma Formu Nedir? Nasıl Doldurulur?

Milli Savunma Bakanlığı tarafından kara kuvvetleri hava kuvvetleri ve deniz kuvvetleri bünyesinde ve yine İçişleri Bakanlığı tarafından jandarma ve sahil güvenlik komutanlığı bünyesinde personel alımı yapılırken tüm bilgiler ile birlikte güvenlik soruşturması formu ve arşiv araştırması doldurma talep edilmektedir. Güvenlik soruşturması formu, hem normal memuriyette hem de askeri personel başvurularında talep edilen bir belgedir. Güvenlik soruşturması; başvuru gerçekleştiren kişilerin; kolluk kuvvetleri tarafından aranıp aranmadığını, sicil kaydının bulunup bulunmadığını, daha önce terör faaliyetlerinde veya bölücü faaliyetlerde bulunup bulunmadığını, ahlaki durumunun uygun olup olmadığını ve ülke güvenliğini korumak adına gerekli niteliklere sahip olup olmadığını belirlemektedir. Arşiv araştırması ise kişilerin kolluk kuvvetleri, güvenlik kuvvetleri ve istihbarat ünitelerinde herhangi bir ilişkisinin bulunup bulunmadığını ve bir sıkıntı olup olmadığını belirlemektedir.

Güvenlik Soruşturması Formu Ve Arşiv Araştırması Doldurma İşlemi Nasıl Yapılır?

2018 yılı için gerçekleştirilen kara kuvvetleri deniz kuvvetleri hava kuvvetleri jandarma ve sahil güvenlik personel başvuruları için güvenlik soruşturması formu ve arşiv araştırması işlemlerinin yapılması gerekir. Birçok aday bu aşamada zorlandığı için bu formların doldurulması adına rehberlik bilgilerine ihtiyaç duyulmaktadır. Özellikle uzman çavuş başvuruları gerçekleştirirken güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması doldurma işlemini doğru bir şekilde yapmanız gerekmektedir. Hatasız olarak hazırladığınız bu evrakları uzman çavuş alım işlemlerinde mülakatlara girerken yanınızda götürmeniz gerekmektedir.

Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırma formu doldururken;

 • Adınızı ve soyadınızı okunaklı ve asla kısaltma yapılmamış bir şekilde yazmanız gerekir. Eğer mahkeme kararıyla soyadınızı değiştirdi iseniz şu an kullanılan soyadınızı yazarak yan tarafında parantez içerisinde daha önceki soyadınızı da belirtmeniz gerekir.
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olduğunuzu yazdıktan sonra kimlik numarası doğum yeri doğum tarihi bilgilerini kimlik bilgilerinize uygun olarak yazmanız gerekir.
 • İletişim durumlarında size yardımcı olması amacıyla doğru bir cep telefonu ve ev telefonu numarası yazabilirsiniz.
 • Nüfus Bilgilerinize uygun olarak kayıtlı olduğunuz il, ilçe, aile sıra ve seri no, veriliş tarihi, medeni hali, veriliş sebebi, dini, kayıtlı olduğu nüfus idaresi gibi tüm bilgileri okunaklı olarak doldurmalısınız.
 • İkamet adresi konusunda terhis olmuş kişiler şu an oturdukları adresleri yazarken askerlik hizmeti devam eden kişiler, sivilken oturdukları adresleri hiçbir kısaltma yapmadan formda kullanacaktır. Belirtilen adresin 3 ay boyunca değiştirilmeyecek bir nitelikte olması ve mernis sisteminde kayıtlı olması gerekir.
 • Daimi adres bilgisi de halen oturmuş olduğunuz adres şeklinde işlenmelidir.
 • Mezun olduğunuz okul için giriş ve mezuniyet tarihi, okulun ismi, yeri ve eğitim durumunuz işaretlenmelidir.
 • Başladığınız tarih ve çıkış yaptığınız tarih belirli olmak üzere son çalıştığınız işyeriniz, unvanınız ve iş türünü girmeniz gerekir.
 • Askerlik durumu, terhis olan adaylar için başlangıç ve bitiş tarihi ile birlikte girilirken askerlikte alınan cezalar ve birlik isimleriyle girilir. Askerliğe devam eden kişiler ise başlangıç tarihlerini yazdıktan sonra aldıkları askeri cezaları ve birliklerinin adresini yazmalıdır.
 • Talep edilen ailenizle ilgili bilgilerde her aile ferdinin adını ve soyadını net bir şekilde yazdıktan sonra doğum yeri ve tarihlerini belirtmeniz, sonrasında yaşayan fertlerin adres ve telefon numaralarını yazmanız gerekmektedir. Eğer aile fertleri içerisinde yaşamayan biri varsa adres bilgisi yazılmadan o bölüme VEFAT yazılması gerekir. Kişilerin 11 haneli vatandaşlık numaraları girilirken Türkiye vatandaşı olmamaları durumunda uyrukları yazılacaktır. Eşiniz için evlenmeden önceki soyadı ad-soyad bölümünde parantez içinde belirtilecektir ve meslek bilgisi de mesleği kısmına yazılacaktır.
 • Araştırma işlemleri amacıyla sizin hakkınızda bilgi verebilecek 3 farklı kişinin ad, soyad, adres, meslek, iletişim, doğum yeri, doğum tarihi, vatandaşlık numarası gibi bilgileri net bir şekilde girilmelidir. Bu kişiler akraba veya eski işverenleriniz olmamalıdır.
 • maddede belirtilmiş olan kısımda size uygun olmasına ve olmamasına göre VAR veya YOK kısımlarına X işareti koyabilirsiniz. Eğer VAR kısmını işaretlediyseniz var olan mahkemenin kararını, dosya numarasını, konusunu ve mahkemesini belirten bir belgeyi forma eklemeniz gerekmektedir.
 • Son kısımda 16. madde dikkatle okunarak imza kısmına mavi mürekkepli tükenmez kalemle imza atılmalıdır.

Güvenlik Soruşturması Ve Arşiv Araştırması Doldurma İşlemi Yaparken Önemli Noktalar

Bu işlemleri gerçekleştirirken öncelikle tüm form üzerinde yer alan kısımları dikkatli bir şekilde okumalı ve gereken bilgileri doğru bir şekilde girmeniz önemlidir. Çünkü güvenlik soruşturması formu ve arşiv araştırması doldurma işlemi doğru bir şekilde yapılmadığında kontroller gerçekleştirilirken sorun çıkacak ve uzman çavuşluğu kazansanız dahi başarınız geçersiz sayılacaktır. Bu form doldurulurken hiçbir zaman gereksiz bir şekilde adres ya da isim bilgilerinde kısaltma yapılmaması gerekmektedir. Özellikle adres bilgisi girilirken il, ilçe ve mahalle gibi bilgiler tam ve net olarak yazılmalıdır. Daha sonradan doğru bir iletişim sağlanması için telefon numarası belirtilmeli ve kullanılır bir numara olmalıdır. Bu form büyük harflerle ve bilgisayar ortamında doldurulmalı eğer bilgisayar kullanmayı ya da internete girmeyi bilmiyorsanız herhangi bir kişiden yardım olarak işlem yapmalısınız. Doğru ve eksiksiz olarak doldurulmuş form, 3 suret olarak hazırlanır. Formun ilk iki sayfası ön ve arkası tek sayfada olacak şekilde çıkarılır. Ön sayfanın sağ üst kısmına bilgisayar ortamında fotoğraf eklenerek hazırlanır. Form üzerinde fotoğraf yapıştırma veya zımbalama işlemi asla yapılmamalıdır.


Hakkında admin

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK KONULAR

Emniyet Genel Müdürlüğü Sözleşmeli Personel Alıyor

Emniyet Genel Müdürlüğü Sözleşmeli Personel Alıyor EGM (Emniyet Genel Müdürlüğü) sözleşmeli personel alım ilanının ayrıntıları …

7 Yorum

 1. ben 2018 martın 8 inde yapılmış olan uzman erbaşlık sınavına girdim ve kazandım fakat güvenlik soruşturması formuna bir anlık dalgınlıkla kapı no sunu yanlış yazmışım yaşadığım yer küçük bir kasaba isim benzerliği yok fakat bir sorun olurmu

 2. Polisler ne zaman gelir 16 gun oldu gelen yok

 3. 2017/10 jandarma komando kazandim ve güvenlik sorusturmasi icin ne zaman gelirler 16 gun oldu gelen yok

 4. Yeni kimlik kartında bazi şeyler yazmiyor güvenlik sorustumasini nasil doldurabilirim

 5. Levent sırma

  ben nisan 6 da adanda uzman erbaslik sinavina girdim ve kazamdim hastane sevki 13 nisan van askeri hastaneisne verildi. 17 nisanda hastane raporunu teslim ettim guvenlik sorustumasi ne kadar surer kac sonra cagrilirim. tesekkuler

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Sorgu: 158
Sure: 4,788