Anasayfa / Uzman Çavuş Haberleri / Uzman Çavuşluktan Memurluğa Nasıl Geçilir?

Uzman Çavuşluktan Memurluğa Nasıl Geçilir?

Uzman çavuşluktan memurluğa geçiş pek çok uzman çavuşun tercih ettiği bir yol olmaktadır. Çavuşluk mesleği içerisinde yer alırken bu mesleğin kendi karakter özelliklerine uymadığını fark eden ya da çavuşluğu bırakarak nispeten daha rahat sayılabilecek memurluğa geçmek isteyen kişiler için ayrıcalıklı bir imkan sağlanıyor. Uzman Erbaş Kanunu’nun maddelerinde açıkça belirtilmiş olan geçiş işlemlerinde gerekli süreçleri takip ettikten sonra uzman çavuşların memur olarak çeşitli kurum ve kuruluşların 657’ye tabii kadrolu memurları olması mümkün olabiliyor.

2016 yılında yapılan bir düzenlemeye kadar uzman çavuşluktan memurluğa geçiş sisteminden faydalanabilmek için uzman çavuş olan kişilerin 2 senelik iş tecrübesine sahip olması yeterli oluyordu. Yani 2 yıllık uzman çavuşluk hizmetini tamamlayan uzman erbaşlar, uzman çavuşluk mesleğinden ayrılarak herhangi bir kamu kurumuna kendileri başvuru yapmak suretiyle memurluğa geçiş için adımlarını atmış oluyorlardı. 10 Şubat 2016 tarihinde yapılan düzenleme ile Uzman Erbaş Kanunu’na yeni bir fıkra eklenerek uzman erbaşların 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 92. maddesi hükmünden yararlanabilmeleri yani memur olabilmeleri için en az yedi yıllık hizmet şartını yerine getirmeleri gerektiği belirlendi.

Yıl Düzenlemesi Neden Yapıldı?

2016 yılında yapılan yedi yıl düzenlemesinin yapılmasındaki en büyük sebebin uzman erbaşların sıklıkla iki yıllık hizmet şartını yerine getirmelerinin ardından memur olmak istemelerinden kaynaklandığı düşünülüyor. Altta yatan sebepleri arasında devletin ekonomik ve güvenlik politikalarının da yer aldığı bu uygulamanın son yıllarında özellikle birçok kişi tarafından memurluğa geçmek için bir geçiş aşaması zemini olarak kullanıldığı da görülüyordu. Bu sebeple uzman çavuşluktan memurluğa geçiş işlemlerini daha da zorlaştırmak ve bu sayede daha nitelikli hale getirmeyi başarmak adına memurluğa geçmek isteyen uzman erbaşların hizmet süreleri iki yıldan yedi yıla çıkarıldı.

Uzman Çavuşların Memur Olması için Bir Sınava Girmesi Gerekiyor Mu?

Uzman çavuşluk görevi içinde yedi yıllık hizmet süresini doldurarak memurluğa geçmek için en temel şartını tamamlayan kişilerin 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa bağlı şekilde çalışabilmesi için herhangi bir sınava girmesi gerekmiyor. Koruma ve güvenlik kadroları ile birlikte kurumların görevde yükselme yönetmeliklerine bağlı şekilde belirlenmiş olan kadrolar için Kamu Personeli Seçme Sınavı’na girmek zorunda kalan kişilerden farklı olarak uzman çavuşlar başvurularını yapabiliyorlar. Uzman çavuşların memur olmak için başvuru yapmak istediklerinde sınavsız şekilde kurumların açtığı kadroları kendileri takip ederek bu kadrolara başvurularını yapmaları gerekiyor. Bu noktada kurum ve kuruluşların açtığı kadrolar takip edilerek uygun boşluklar bulunduğu zaman başvuru yapmak mümkün olurken kurumlara başvurduktan sonra kurumda açık bulunması ve kurum yöneticisinin uzman çavuşluktan memurluğa geçiş sürecini onaylaması da izlenebilmektedir. Hangi yöntem seçilmiş olursa olsun kurum yöneticisinin onayı ile birlikte uzman çavuşların memurluk kadrolarına geçmesi mümkün oluyor.

Uygulama Uzman Çavuşları Nasıl Etkiledi?

Yeni düzenlemenin çıktığı tarih olan 2016 yılı itibarıyla uzman çavuşluk mesleğini tercih eden kişiler artık yedi yıl şartını bilerek bu mesleğe başlıyorlar. Bu sebeple artık uzman çavuşluk mesleğinin devlet memurluğuna geçiş aşaması gibi görülmesinin önüne de geçilmiş oluyor. Bugüne kadar Türk Silahlı Kuvvetleri’nden kendi istediği ile ayrılan pek çok kişi yeni düzenlemeyle yedi yıl hizmet şartına tabii tutulmuş olan uzman çavuşluktan memurluğa geçiş sürecinden yararlanarak devlet kurum ve kuruluşlarının kadrosuna alınmış durumda. Bu kurum ve kuruluşlar arasında belediyeler başta gelmek üzere valilikler, Milli Eğitim Bakanlığı ve diğer bakanlıklar, cezaevleri gibi kurumlar ilk sırada gelen yerlerden oluyor. Koruma ve güvenlik kadrolarının boş olduğu durumlarda ilk alımlar da uzman çavuş olan kişilerden yapılmaktadır.

Memurluk Kadrolarına Giriş için Kurum Şartlarına Dikkat Edilmeli!

Uzman çavuşluk görevindeki 7 yıllık hizmet şartını dolduran kişilerin sınavsız bir şekilde memurluğa geçmeleri mümkün olmasına rağmen doğrudan bu kişilerin 657 sayılı kanuna tabii şekilde çalışmasını sağlayacak bir sistem bulunmamaktadır. Kişiler uzman çavuşluktan memurluğa geçiş kendileri kurum ve kuruluşlara başvuru yaparak memurluk görevine geçebilirler. Bu noktada her kurum ve kuruluş resmi olarak belirlenmiş hizmet şartının dışında bazı yetkinlikler ve şartlar talep edebilir. Bunlar arasında mülakat süreci, yaş sınırı gibi detaylar bulunabilir. Bu sebeple uzman çavuşluktan sonra devlet kurum ve kuruluşlarında memuriyet için başvuru yapacak kişilerin kurum şartlarına da dikkat etmesi gerekiyor.


Hakkında Yazar

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK KONULAR

TSK 13 Bin 213 Uzman Çavuş Alacak

Türk Silahlı Kuvvetleri 2018 yılı 13 bin 213 uzman erbaş, uzman çavuş alımı yapacak. Türk …

Yorumlar

  1. merhba arkadaşlar bir sorum olacak? sözleşmeli uzman çavuşum sözleşme sürem bitmeden KPSS ile herhangi bir memurluğa atanınca tazminat ödemeden istifa edip o memurluğa geçebilir miyim ? bu konuda bilgisi olan yardımcı olabilir mi???

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Sorgu: 163
Sure: 2,194