Anasayfa / Askeri Haberler / Uzman Çavuşlar İçin Dilekçeler Ve Meslek Hayatı Hakkında Önemli Bilgilendirmeler

Uzman Çavuşlar İçin Dilekçeler Ve Meslek Hayatı Hakkında Önemli Bilgilendirmeler

Uzman Çavuşlar İçin Dilekçeler Ve Meslek Hayatı Hakkında Önemli Bilgilendirmeler

Herhangi bir kuvvet komutanlığında uzman çavuş olarak görev alan askeri personeller, birçok özlük hakkına sahiptirler. Bu özlük hakları ile ilgili olarak uzman çavuşlar hakkında önemli bilgilendirmeler konusunda birçok personelin açıklamalara ihtiyacı bulunmaktadır. Örneğin, uzman çavuşların sahip olduğu izin hakları, şikayet hakları, vazife malullüğü ve prim süresi hesaplama gibi birçok işlem konusunda uzman çavuşlar için dilekçeler hazırlaması gerekmektedir. Birçok personel tarafından bu dilekçeler doğru bir şekilde hazırlanmadığında talepler yanlış bir şekilde yapılmakta ve sonuç alınamamaktadır. Dilekçe hazırlanırken en önemli nokta, sebep ve ayrıntıların doğru bir şekilde belirtilmesidir. Ayrıca tüm dilekçe örnekleri mevzuatlara uygun bir şekilde hazırlanmalıdır. Örneğin bir uzman çavuşun emeklilik ile ilgili hazırlayacağı dilekçede; çalışmış olduğu dönem, yaralanma durumu, maluliyet durumu veya prim gün sayısı göz önünde bulundurularak mevzuatlara göre dilekçe hazırlanmalıdır.

Uzman Çavuşlar İçin Dilekçeler Ve Örnek Durumlar

Uzman çavuş personelleri iyi bir araştırma yaparak ve emin olduktan sonra ihtiyaç duydukları dilekçeleri hazırlamalıdır. Personeller, sadece ihtiyaç duyulduğunda değil her zaman doğru dilekçe hazırlamayı bilmelidir. Dilekçe, gerekli sebeplere sahip olarak haklı taleplerin yapılması için gerekli mercilere bildirim yapılmasını sağlamaktadır. Örneğin, birçok uzman çavuş personeli 3 aya kadar ücretli 6 aya kadar ücretsiz izin alınabildiğini, sağlık nedeniyle ilişkisi kesildiğinde emekli olamadığı için 12 aya kadar 3’te 2 oranda sağlık yardımı alabildiğini bilmediği için dilekçe hazırlamamaktadır. Bu nedenle uzman çavuşlar için dilekçeler mevzuata uygun olarak nasıl hazırlanmasıdır.

Uzman çavuşlar emeklilik başvurusu yaparken, emeklilik süresini ve prim günlerini hesaplaması gerekir. Uzman çavuş personelinin fiili hizmet zamları yani yıpranma payı bulunmaktadır. Prim süresi; fiili olarak çalışılan süre, yıpranma payı(fiili çalışmasının 4’te 1’i), askerlikte geçen surelerin ödenip ödenmemesine göre hizmet borçlanması ile SSK ve BAĞ-KUR primlerinin toplamı ile elde edilmektedir. Bir kişinin emeklilik için gereken prim süresi 25 yıldır. Fakat emekli olmak için sadece 25 yıl prim doldurulması yeterli olmaz ve gereken yaşa ulaşılması gerekmektedir. Farklı şekilde malulen emekli olabilmek için de gereken prim gün sayısının hesaplanması gerekir. Çoğu kişi bu noktada prim gün sayısının 10 yıl fiili çalışma olduğunu bilse de bu hesaplama yanlıştır. Bu noktada fiili çalışma, yıpranma ve askerlik borçlanması ile birlikte SSK ve BAĞ-KUR primleri hesap edilerek prim gün sayısı belirlenebilir.

Malulen emeklilik için doğru bir dilekçe ile müracaatlar, 2-3 ay kadar bir süre almaktadır. Malulen emeklilik noktasında kişinin TSK’da GÖREV YAPAMAZ raporuna sahip olması da gerekir. Bu noktada başvuru için hazırlanan ÖN RAPOR’a göre işlem yapılamadığından dolayı birliğiniz ile ilişkiyi kesmek için KATİ RAPOR alınması gerekir. Bu raporun beklendiği sürede sıhhi izinli sayılarak asıl rapor alınana kadar beklenir. TSK’da GÖREV YAPAMAZ RAPORU alındıktan sonrasında sözleşme yenilenmez ve görev sona erer. TSK ile ilişkisi kesildikten sonra birliğiniz şahsi dosyanızı kuvvet komutanlığına gönderir ve bu noktada terhis belgenizi aldıktan sonra şahsi dilekçeniz ile emekli sandığına başvurarak emeklilik işlemlerinizi yapabilirsiniz. Bu sayede işlemler daha hızlı yapılır ve geriye dönüş olarak da emekli maaşlarınız hesaplanarak tarafınıza ödenir.

Vazife malullüğü durumunda Emekli Sandığı Kanunu 45. maddesine uygun olarak gereken şartlar haiz olduğunda prim süresine bakılmadan ve 10 yıl prim şartı aranmadan işe başlanılan gün dahi başınıza vazife kaynaklı olarak bir rahatsızlık geldiğinde, vazife malulü konumunda bulunursunuz. Fakat göreve başlandığında sağlamken daha sonradan diyabet gibi kronik hastalıklara yakalanmak, görevden kaynaklı rahatsızlık yaşamak anlamına gelmez. Görev sırasında ve görev alanında spor ya da vazife kaynaklı olarak yaşanan sakatlıklar ve hastalıklar maluliyet sebebi sayılmaktadır. Vazife malulü olan kişiler, diğer normal malullere göre %40 daha fazla emekli maaşı alırlar. Çocuklarına yılda bir defa eğitim yardımı yapılırken bu kişilere devlet tarafından alkol, tütün ve tuz gelirlerinden pay ödenerek ulaşım ücretlerinden feragat verilir. Bu noktada mutlaka olayın görevden kaynaklandığı konusunda tutanak tutulması şarttır. Malulen emekli olan kişiler 10 yıldan fazla görev yapmış ise var olan tabancaları kendilerine teslim edilir ve 6 ay içerisinde ruhsat çıkarmaları ve ilk 6 ay üzerlerinde taşımamaları talep edilir.

Uzman Çavuşlar İçin Dilekçeler Ve İzin Dilekçelerinin Hazırlanması

Uzman çavuşların sahip oldukları birçok izin hakları bulunmaktadır. Bu kapsamda uzman çavuşlar için dilekçeler hazırlanarak uzman çavuş personelleri, yakınları içerisinde ağır hastalık geçiren kişiler olduklarında 3 ay izin kullanabilirler. Uzman çavuşlar, kışla dışında ikamet etmek için de dilekçe sunabilirler. Personeller vazife esnasında rahatsızlıklarında 90 günden fazla olmak üzere hava değişimi alabilirler ve bu durumda görevle ilişkileri kesilmez. Vazife esnasında yaşadığınız maluliyetler ile ilgili tutanak tutulmaması durumunda daha sonradan dilekçe hazırlayabilirsiniz. Bakmakla yükümlü olduğunuz aile fertlerinden birisine refakat ederek onunla sevk edildiğinizde 1 yıl süre refakat sağlayabilirsiniz ve bu sürede izinden sayılmadığı için size harcırah ödenir. Uzman onbaşı olarak 1 yıl çalıştığınızda uzman çavuşluğa terfi için dilekçe ile talepte bulunabilirsiniz. Vazife sırasında küfür ve kötü muamele gibi durumlarda şikayet dilekçesi kullanabilirsiniz. Doğum, düğün ya da cenaze gibi özel durumlar için izin talebinde bulunabilirsiniz.

Ağır hastalık geçiren yakını olanların yıllık izin hariç 3 ay (90 gün) izin kullanmak için vermesi gereken dilekçe örneği

Bakmakla yükümlü olduğunuz ailenizden birisi, “refakatiniz” eşliğinde sevk edildiyse, bu süre yıllık izinden sayılmaz ve bu süre için harcırah ödenmesi amacıyla gereken dilekçe örneği

Doğum izni talebi için dilekçe örneği

Düğün izni talebi için dilekçe örneği

Emeklilik sonrası silah ruhsatı için örnek dilekçe

Kışla dışında ikamet edebilmek için dilekçe örneği

Malulen Emeklilik Başvurusu İçin Dilekçe Örneği

Ölüm izni için dilekçe örneği

Uzman onbaşılıkta, 1 yıl çalışıldıktan sonra, uzman çavuşluğa terfi edilmesi ile ilgili dilekçe örneği

Vazife esnasında geçirilen kazalar ya da olaylarla ilgili tutanak tutulmadıysa yazılabilecek dilekçe örneği

Vazife esnasında ve vazife kaynaklı rahatsızlıklarda 90 günden fazla hava değişimi alabilmek için dilekçe örneği

Vazifede küfür, hakaret, tehdit ve kötü muamele için şikayet dilekçesi örneği


Hakkında admin

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK KONULAR

Emniyet Genel Müdürlüğü Sözleşmeli Personel Alıyor

Emniyet Genel Müdürlüğü Sözleşmeli Personel Alıyor EGM (Emniyet Genel Müdürlüğü) sözleşmeli personel alım ilanının ayrıntıları …

2 Yorum

  1. Siteyi satmayı düşünüyor musunuz?

  2. Aziz Üstündağ

    Fatih Mahallesi Rüzgar Sokak18

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Sorgu: 155
Sure: 1,051