Anasayfa / Sözleşmeli Er Haberleri / Sözleşmeli Erlikten Uzman Çavuşluğa Geçiş Aşamaları

Sözleşmeli Erlikten Uzman Çavuşluğa Geçiş Aşamaları

Sözleşmeli erlikten uzman çavuşluğa geçiş için ordu içerisinde görev yaparken belirli şartların oluşturulması gerekmektedir. Öncelikle uzman çavuş adayları gerekli koşulları oluşturarak sözleşmeli er olmak için başvuru yapmalıdır. Sözleşmeli er olabilmesi için başvuran adayların Türk vatandaşı olması, en az ilköğretim düzeyinde mezuniyeti bulunması, asgari düzeyde 20 yaşından gün almış ve 25 yaşından fazla olmaması ile birlikte güvenlik soruşturmasında sonuçlarının olumlu çıkması gerekmektedir. Bahsedilen bu koşulları tam olarak sağlayan kişiler Türk Silahlı Kuvvetleri’ne sözleşmeli er olarak başvuru sağlayabilirler. Sözleşmeli er olarak göreve başlayan askerler ön sözleşme ve ilk sözleşme olmak üzere iki süreçte belirli sürelerle sözleşme imzalarlar. Ön sözleşmeyi imzalayan adaylar kendilerine verilecek eğitimin tamamlanmasına kadar bu sözleşmeye bağlı olarak görev yaparlar. Eğitim sürecini başarılı bir şekilde tamamlayan adaylar ise ilk sözleşme sürecine geçerek sözleşmeli er olarak görev yapmaya başlarlar.

Sözleşmeli Er Aşamasında Verilen Haklar

Türk Silahlı Kuvvetleri’nde uzman çavuş olarak görevine devam etmek isteyen adaylar sözleşmeli erlikten uzman çavuşluğa geçiş sürecinde sözleşmeli er olarak görev yaparken ön sözleşme süresi kapsamında eğitim süreci dahilinde ayrılma hakkına sahiptir. Sözleşmeli er eğitiminden ayrılan adaylar daha sonraki dönemlerde tekrardan görevlerine dönüş yapamazlar. Bu süreçte ayrılma talebinde bulunan adaylardan herhangi bir ücret tahsil edilmez. Sözleşmeli er olarak ilk sözleşmeyi tamamlayan adaylar belirli kuralları oluşturmaları sayesinde tekrardan sözleşme imzalayarak görevlerinin 7 yıla tamamlayana kadar sözleşmeli er olarak devam edebilirler. Bu süreç sonrasında azami görev süresini dolduran erler kamuda çalışma hakkı elde edebilirler. Fakat sözleşmeli erlikten uzman çavuşluğa geçiş yapmak isteyen adaylar ise en az 3 yıl görevde kalmak ve yönetmeliğe bağlı olarak belirlenen şartlara uygun olmak zorundadır. Bu şartlar arasında ilk olarak başvuru için 25-29 yaş aralığında bulunulması ve en az lise mezunu olunması yer almaktadır.

Sözleşmeli Er Süresini Tamamlayarak Uzman Çavuş Başvurusu Yapılması

En az 3 yıl boyunca Türk Silahlı Kuvvetleri’nde sözleşmeli er olarak görev yapan personeller, yaş ve eğitim koşullarını sağladıkları takdirde uzman çavuş rütbesine yükselmek için başvuru yapma hakkına sahiptirler. Ana kurallar kapsamında sözleşmeli erlikten uzman çavuşluğa geçiş işleminde erler iki yıl görev yaptıktan sonra sözleşmeli onbaşı ve onbaşı olarak da iki yıl görev yaptıktan sonra tüm şartları sağlayarak çavuş olabilirler. Direkt olarak kendi başvuruları sayesinde değil; hava, deniz ve kara kuvvetlerinin sözleşmeli erlikten uzman çavuşluğa geçiş noktasında alım için ilan yapması ile gerçekleştirilen başvurular kapsamında bu durum gerçekleştirilebilir.

Sözleşmeli Erlikten Uzman Çavuşluğa Başvuru Süreci

Uzman çavuş başvuruları noktasında personeller sahip oldukları takdir puanlarına göre boş uzman çavuş kadrolarına atanırlar. Askeri personeller sözleşmeli er olarak görev yaparken sahip oldukları nitelik belgeleri, görev yerlerinin durumu, verdikleri hizmet süresi, sahip oldukları eğitim durumu, görev süreleri ve aldıkları takdir ve ceza puanlarına göre değerlendirmeye tabi tutularak uzman çavuşluğa geçiş yapabilirler. Disiplinli bir şekilde görevlerini gerçekleştiren personeller sözleşmeli erlikten uzman çavuşluğa geçiş konusunda avantaj sahibi olmaktadır.

Sözleşmeli Erlikten Uzman Çavuşluğa Geçişin Avantajları

Türk Silahlı Kuvvetleri’ne sözleşmeli er olarak başvuru gerçekleştiren adaylar yönetmelikler gereği iki sözleşme süresi kapsamında en fazla 7 yıl görev yaptıktan sonra tazminatlarının ödenmesi sonrasında görevlerinden ayrılırlar. Bu süreç sonunda kamu çalışanı olmak haklarına da sahip olmalarına rağmen daha uzun süre boyunca orduda görev almak isteyen adaylar sözleşmeli erlikten uzman çavuşluğa geçiş şartlarını sağlayarak orduda kalabilmektedir. Türk Silahlı Kuvvetleri personeli olarak uzman çavuş rütbesi ile görev yapan personeller daha uzun bir süre boyunca orduya hizmet etme ve yüksek maaş alma şansına sahip olurlar. Gerçekleştirdikleri görev süresi sonucunda daha yüksek tazminat bedeli ile görevden ayrılma ve emeklilik yaşını doldurma gibi hakları elde ederler. Bu sayede profesyonel bir şekilde ordu mensubu olarak görev yapan uzman çavuşlar bedelli askerlik haklara sahip olmaktadır. Görev süreleri boyunca farklı yerlerde görev alan uzman çavuşlar hizmet yerlerine göre de farklı ücretten ile çalışmaktadır. Bu sayede daha avantajlı bir şekilde kamu hizmeti verme ve hem sağlık hizmetlerinde hem de ordu mensuplarına sağlanan hizmetler noktasında avantajlı olmaktadırlar.


Hakkında Yazar

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK KONULAR

Sözleşmeli Erlikte Firar Etmenin Cezası Nedir?

Sözleşmeli erlikte firar etmenin suçu nedir sorusu birçok sözleşmeli er adayı tarafından merak edilen konuların …

6 Yorum

  1. Ben lise mezunu değilim 1999 doğumluyum sozlesmeli erligi 3yil görevi tamamladıktan sonra uzman onbası
    olabilirmiyim

  2. Sözleşmeli er amele demek kadro on başı çavuş sözleşmeli personel den rütbeli gerisini siz düşünün artık tabanca yok kasatura yok her sabah mıntıka 12saat nöbet onune gelen sıkıyor

  3. sikicek adamım ben amına oturdum başta

  4. Sözleşme bıttıkten sonra tazmınatı alıp dışarıdan vur daha uzmanlığa basvurabılırmıyız

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Sorgu: 170
Sure: 3,338