Anasayfa / Askeri Haberler / Şehit Uzman Çavuş Ferhat Demirin Suriyedeki Kahramanlığı

Şehit Uzman Çavuş Ferhat Demirin Suriyedeki Kahramanlığı

Uzman Çavuş Ferhat Demirin Suriyedeki Kahramanlığı

Türk Ordusu, Elbab’da operasyonalra devam e derken Mehmetçiğimizden yeni bir kahramanlık öyküsü ortaya çıktı.

DAEŞ, zırhlı ve bomblalı bir araçla mehmetçiğimize suikast düzenlemek isterken Uzman Çavuş Ferhat Demir biksi silahıyla sürekli zırhlı araca doğru ateş ederek canı pahasına zırhı deldi. Araç mehmetçiğe ulaşmadan Uzman Çavuş Ferhat Demir‘in zırhı delmesi sonucu infilak etti.

El Bab operasyonuna katılan bir asker, 20 Aralık 2016 gecesi bombalı araçla saldıran DEAŞ’a karşı büyük bir kahramanlıkla yüzlerce askerin hayatını kurtaran Uzman Çavuş Ferhat Demir’in hikayesini anlattı: 20 Aralık’ı 21 Aralık’a (2016) bağlayan gecenin başındayız. Yanımıza sadece savaş ağırlıklarımızı alacağız. Kumanyalar ve soğuktan bizi koruyan giysilerimiz dışında silah ve mühimmatımız ortalama 30’ar kilo… Ağır silah, makineli tüfek, roket, komando havanı taşıyan personelin silah ve mühimmat yükü ise çok daha fazla. Bu ağırlıklarımızla düşmanın kalbine sızıp onlara büyük bir darbe vuracağız. Son hazırlıklarımızı tamamlıyoruz. Helalleşip sızmaya başlıyoruz.

Akşamın yedisinde başlayan bu sızma gece yarısı sonrasına dek devam edecek. Akil Dağı denilen yer, El Bab’ın en hâkim bölgesi. Üzerinde bir hastane var. Ağzına kadar silah, cephane ve terörist doluymuş. Etrafında mayın ve patlayıcılar… Akil Dağı’nın zirvesine yakın yerde tutunmaya başladık. Ardından binlerce mermi üzerimize yağmaya başladı. Havanlar, katyuşalar, doçka ve zırhlı araçlardan atılan top mermileri. Alev topuna döndü tuttuğumuz Akil Dağı. Her yerden geliyorlardı. Tünellerden, evlerden çıkıyor, yollardan, araziden, her yerden geliyorlardı. Sonra o bomba yüklü olduğu belli olan bir zırhlı araç çıktı. Tüm silahlarla ateş etmeye başladık. Buna rağmen zırhlı araç durmadı.

Ferhat Çavuş tek başına ileri çıktı. Elindeki biksi makineli tüfeğiyle ölümüne atıldı, aracın karşısına dikildi. Hiç tesir etmeyeceğini bilerek, sırf yiğitliğimizi görsün diye zırhlı bombalı aracın üstüne koşup taramaya başladı. Tam içimize geliyordu bombalı araba! Onunla aramızda bir tek Uzman Çavuş Ferhat Demir vardı. Biksinin şeridi çıldırmışçasına sallanıp dururken, mermiler, zırhlının üzerinde kıvılcımlar çıkartıyordu. Çatırdayıp duruyordu, bombalı aracın ön gövdesi. Onun bu kararı, gayreti, cesareti ve kahramanlığı hepimizi ölümden kurtardı. Bombalı araç bütün içimize giremeden, Ferhat’ın kararına teslim olmuş, kendini orada patlatmıştı. Aracın patlamasıyla sarsıldı tüm dağ. Herkes savruldu bir yana… Uzman Çavuş Demir, orada şehit düştü ama yüzlerce Mehmetçik’in hayatını kurtardı.

 


Hakkında admin

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK KONULAR

Emniyet Genel Müdürlüğü Sözleşmeli Personel Alıyor

Emniyet Genel Müdürlüğü Sözleşmeli Personel Alıyor EGM (Emniyet Genel Müdürlüğü) sözleşmeli personel alım ilanının ayrıntıları …

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Sorgu: 149
Sure: 1,011