Anasayfa / Askeri Haberler / Kara Kuvvetleri Komutanlığı 2017 Yılı Sözleşmeli Er Alımı

Kara Kuvvetleri Komutanlığı 2017 Yılı Sözleşmeli Er Alımı

2017 Yılı Sözleşmeli Er Alımı

Kara Kuvvetleri Komutanlığı her sene olduğu gibi bu senede sözleşmeli er alımı yapacak. Şimdi bu yazımızda siz değerli takipçilerimize Kara Kuvvetleri Komutanlığı 2017 Yılı Sözleşmeli Er Alımı hakkında bilgi vereceğiz. Detaylara geçelim.

Arkadaşlar ilk öncelikle alım hakkındaki tüm detaylı bilgiler  www.msb.gov.tr internet sitesi üzerinden yapılacak. Yani size herhangi bir posta telgraf gibi şeyler gönderilmeyecek. Başvurduktan sonra bu siteyi sık sık takip etmeniz sizler açısından iyi olacaktır.  Başvuru yapabileceğiniz tarih aralıkları internet sitesi üzerinden paylaşılacaktır. Yapılan başvurular, adayların 2017 yılı içinde seçim aşaması sınavlarına çağrılmasına kadar geçerlilik kazanacaktır.  Eğer ki adaylar bu yıl içerisinde çağrılmazlar ise yapmış olduğu başvuru 2017 yılı içerisinde yapılacak müteakip sözleşmeli er sınavları için de geçerli olacak.  Planlanan zamanda sınava giremeyecek olanlar herhangi bir mazereti bulunuyor ise MSB Personel Temin Dairesi Başkanlığına dilekçe vermek/göndermesi gerekmektedir. Eğer ki kabul edilirse müteakip sınavlara girme şansına sahip olabilecek.

Sözleşmeli er başvurularını internet sitesi üzerinden yer alan formdan yapabileceksiniz. Asıl başvurular ise, istenen belgeler ile seçim aşaması sınavlarına gelinmesi ve belgelerin kayıt kabul kuruluna  teslim edilmesi sonucunda gerçekleşecek. Başvuruları kabul edilen adaylar MSB Per.Tem.D.Bşk.lığını sitesi üzerinden açıklanacağı yerlerde sınav olacaklar.  Tüm aşamaları başarılı şekilde bitiren adaylar sağlık merkezine götürülerek  Sağlık Bakanlığınca belirlenmiş olan “Engelli Sağlık Kurulu Raporu Vermeye Yetkili” Sağlık Kuruluşlarından “Sözleşmeli Er Olur/Komando Olur/Paraşütle Atlar”  raporunun alınmasını isteyecekler. Ayrıca seçim aşamaları sınav vb  şeyler hakkındaki tüm gelişmeler site üzerinden yapılacak. Kullanıcılar isterse telefonlarına dahi bilgilendirme yapılacak. Ayrıca kılavuzu buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

SÖZLEŞMELİ ERBAŞ VE ERLİK HAKKINDA BİLGİ

 • Sözleşmeli er adayları önceden bir ön sözleşme imzalanarak personel kadrosuna alınır. Askeri eğitimde başarılı olan er adaylarına 3 yıl olmak şartıyla bir sözleşme yapılır. Bu sözleşmeyi azami 7 yıllık süreyi uzatabilir. Ayrıca sözleşmeli erbaşlar, sözleşme süreleri sona bitmeyene kadar kendileri fesih edemezler.

En az ilköğretim ve yurt dışındaki dengi okul mezunu olanlardan;

 • Askerlik hizmetine başlamadan önce bu kişiler sözleşmeli erliğe uygun görülürse atamaları direkt olarak Millî Savunma Bakanlığı  tarafından yapılır.
 • Askerlik hizmetini tamamlamamış olanlar askerlik yükümlülüklerinde yer aldığı gibi ön sözleşme  yapıldığı günden beri  ay olarak geçirdiği sürelerin üçte biri  askerlik hizmeti içerisinde yer alacak.
 • Sözleşmeli er görevinde iki yılını doldurmuş olanlar, kadro yeri uygunsa yönetmelikte olan esasları göz önünde bulundururak sözleşmeli onbaşılığa atanacaktır. Sözleşmeli onbaşlar ise en  az iki yılı tamamladı ve kadro yeri uygunsa  sözleşmeli çavuşluğa atanacaktır.

BAŞVURU

Kimler Başvurabilir, Başvuru Koşulları Nelerdir?

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı  ve erkek olması,
 • Lise veya lise dengi bir okuldan mezun olmuş olması, askerlik  görevini erbaş ve er olarak bitirmiş son nüfus düzenlemesine göre 25 yaşını geçmemesi,
 • Askerî okullardan ve Türk Silahlı Kuvvetlerinden ilişkisinin devam etmesi,
 • Herhangi bir cezasının ve sicilinin bulunmaması. Devletin güvenliğine karşı işlenen suçlar, halkı askerlikten soğutmak, Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Devletin kurum ve organlarını aşağılama ile zimmet gibi suçlara karışmaması.

Başvuru Nasıl ve Ne Zaman Yapılır?

 • Sözleşmeli erbaşlığa başvurmak isteyen kişiler TABLO-1’deki faaliyet  takvimini göz önünde bulundurarak  www.msb.gov.tr internet sitesi üzerinden yapacak. Halen askerlik görevini devam ettiren adaylar ise başvuru işlemlerini gerçekleştirdikten hemen sonra  TABLO-4’de bulunan dilekçeye başvuru sayfasının bir çıktısını alaraki kıta özlük dosyalarının muhafaza edildiği ilk amirine (nitelik belgelerinin hazırlanması için)  gerekli yerlere başvuracaktır.
 • Adaylar site üzerindeki başvuru formlarını doldurduktan hemen sonra üteakip en son aşamada, her bir aday için aday numarası otomatik olarak bilgisayar sisteminden verilecek. Adaylar bu numaralar sayesinde  başvuru merkezinde kayıt altına alınacaklar.
 • Başvurunun tamamlanacağı tüm adımlarda aday numarası sorulacağı için adayların bu numaraları iyice koruması gerekmektedir.  Ayrıca internet ortamı dışında yapılan hiç bir başvuru geçerli sayılmayacak bu yüzden dikkat edelim.

Başvurunuz Hangi Durumlarda Geçersiz Sayılır?

 • İnternet üzerinden yapılan başvurulara göre bir sınav planı yapılacak. Adayların seçim aşamasında yer alan işlemler nedeniyle MSB Per.Tem.D.Bşk.lığına (Cebeci/ANKARA) geldiklerinde başvuru evrakları kontrol edilerek işlemler gerçekleştirilecektir.
 • Başvuru yaptığınız da evraklarda herhangi bir eksiklik hata söz konusu ise bu adayların başvuruları geçersiz sayılacaktır.
 • 2017 yılı içerisinde eğer ki başvuru yapmışsınız bir kez daha başvuru yapmanıza izin verilmeyecek.

SEÇİM AŞAMALARI

Sınavlar Nelerdir ve Kimler Çağrılacaktır?

Sınava başvurusu kabul edilen adaylar çağrılacak ve bu testlerden geçecektir;

 1.  Başvuru evraklarının incelenmesi/kayıt kabul faaliyetleri,
 2.  Fiziki yeterlilik testi,
 3. Mülakat,
 4. Sağlık raporu/güvenlik soruşturması işlemleri

Sorularınız için soru sor bölümünden ya da alt tarafa yorum yaparak sorabilirsiniz.  En kısa sürede cevap verilecektir.


Hakkında admin

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK KONULAR

Emniyet Genel Müdürlüğü Sözleşmeli Personel Alıyor

Emniyet Genel Müdürlüğü Sözleşmeli Personel Alıyor EGM (Emniyet Genel Müdürlüğü) sözleşmeli personel alım ilanının ayrıntıları …

14 Yorum

 1. Ben uzman cavusluga basvurdum askerligimi cavus olarak yaptim ama kilo fazlm var 177 boy 98 kiloyum gittigimde elenirmiyim spor mulakatindan cok rahat gecebilecek birisiyim

 2. Bnm esim ßuan asayis sinifnda egitimde egitimi bittik ten snra atandigi yere bizide göture bilcek mi

  • Sözleşmeli erlerde mesai kavramı yoktur. Normal er gibi kışla da kalırlar eve gitme gibi bir durumu yoktur. Normal er gibi haftada bir kere çarşı iznine çıkabilirler.

 3. Sözleşmeli erler daha sonra uzman çavuşluğa geçebilecekler mi ?

 4. Aday numaramı nasıl öğrenebilirim bilirim acil yardım edin

 5. Merhaba şuan bakıyorum bi başvuru yok sòzlesmeli er olmak için acaba ne zaman başvuru yapabilirim bu yıl başvurular hangi tarihlerde başlıyor.

 6. Agustos 2017 de sozlesmeli er olarak basvurdum. Acaba kacinci celp gidecem ve sınava ne zaman girecem yardımcı olabilirmisiniz. Tesekkur ederim.

 7. Abi ben 2017 2. Dönem kayıtlarına başvurdum sözleşmeli er olarak ekim 17 de sınav var ama ne götüreceğimi bilmiyorum evrak vs. Olarak çalıştığım için sürekli takip edemiyorum siteyi yardım eder misin

 8. Sozlesmeli er olarak oglum sinava girdi ve kazandi 2017 2 ci donem sözleşmeli erler ne zaman göreve cagrilacak bilgi ıstiyorum lutfen

 9. Ben mülakata girdim 2 ay oldu acaba nezaman ve nasıl haber alacağım yardımcı olursanz sevinirim..

 10. 10/09/2017 de başvuru yaptım sözleşmeli erlige daha hiç bişey açıklanmadı nasıl olcak nerden takip etcez arkadaşlar bilgi verir misiniz açıklandı mı açıklanmadı mı ?

 11. Ben mülakata girdim 3ay oldu acaba nezaman ve nasıl haber alacağım yardımcı olursanz sevinirim

 12. 2017 eylül 25 de sözleşmeli er başvurusu yaptım sonuçların ne kadar süre içinde açıklandığı hakkında bilginize ihtiyacım var

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Sorgu: 172
Sure: 3,135