Anasayfa / Sözleşmeli Er Alımları / Jandarma Uzman Erbaş Alımı Başvuruları Başlıyor

Jandarma Uzman Erbaş Alımı Başvuruları Başlıyor

Jandarma Genel Komutanlığı daha önce uzman erbaş alımı ile ilgili bir takım duyurularda bulunmuştu. Devlet Personel Başkanlığı’nın resmi internet sitesinden yayınlanmış olan ilanla birlikte jandarma sözleşmeli uzman erbaş alımları için başvurular yarın itibariyle başlayacak.

2017 25 Ağustos tarihinde yayınlanmış olan bir kanun hükmünde kararnamede asker alımı ile ilgili bir takım değişiklikler yapılmıştı. Buna göre 25 Ağustos’taki yayınlanan KHK ile birlikte askerlik alım şartında yaş haddi ile ilgili düzenlemeler gerçekleştirilmişti. Böylece uzman erbaş alımında da uygulanacak olan KHK hükümleri ile birlikte esnemiş olan yönetmelik gereğince çok yüksek miktarda uzman erbaş alımı yapılacak.

Jandarma Uzman Erbaş Alımı Ne Zaman Başlayacak?

Devlet Personel Başkanlığı internet sitesindeki ilana göre Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde istihdam edilecek olan uzman erbaşların alımı işlemi 30 Ekim 2017 Pazartesi günü yani yarın başlayacak. Yarın itibariyle Jandarma Genel Komutanlığı’nın resmi internet sitesindeki başvuru ekranı aktif hale gelecek. Böylece adaylar 30 Ekim 2017 ile 13 Kasım 2017 tarihleri arasında başvuru yapabilecekler.

Sözleşmeli Uzman Erbaş Alım Şartları Nelerdir?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkesin başvuru yapabileceği uzman erbaş alımı için en az lise mezunu olmak gerekiyor. Ayrıca lise dengi okullardan mezun olanlar ve yurt dışındaki denklik seviyesinde bulunan okullardan mezun olanlar da jandarmanın açmış olduğu sözleşmeli uzman erbaş alım sürecine dâhil olabilecekler. Ayrıca bütün personel alımlarında olduğu gibi jandarmanın alacak olduğu uzman erbaş kadrosu için başvuracak olan adaylardan da güvenlik soruşturmasında olumlu sonuç alma şartı bulunuyor.

Uzman Erbaş Alımında Yaş Şartı

  • Jandarmanın açacağı uzman erbaş personel alımına başvuru yapabilmek için 2017 1 Ocak itibariyle 20 yaşından gün olmak şartı bulunuyor. Ayrıca 2017 yılı itibariyle 27 yaşını bitirmemiş olmakta başvuru şartları arasında bulunuyor. Buna göre 1990 2 Ocak ve 1998 1 Ocak tarihleri arasında doğan bütün Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan erkekler jandarma uzman erbaş alımına başvuru yapabiliyor.
  • Eğer sözleşmeli erbaş ve er olarak görev yapılıyorsa en az üç yıl görev yapmış olma şartının yerine getirilmesi gerekiyor. Ayrıca devam edecek olan sözleşme süresi içinde 1 Ocak 2017 Tarihi itibari ile 29 yaşını bitirmemiş olma şartı bulunuyor.
  • Başvuru şartları arasında askeri öğrencilik ile kesinlikle ilişiği kesilmemiş olma şartı da yer alıyor. Ayrıca Türk Silahlı Kuvvetleri’nde Jandarma Genel Komutanlığı’nda ve sahil güvenlik Komutanlığı’nda daha önce uzman erbaş, Uzman Jandarma, Astsubay ve subay kadrolarında istihdam edilmemiş olmak da gerekiyor.

Adli Sicil Kaydının Temiz Olması Gerekiyor

Sözleşmeli uzman erbaş alımı için çeşitli şekillerde ceza alış olanlar bu cezayı farklı yaptırımlara çevirse veya hükmün ileri bir tarihe ertelenmesinden faydalanmış olsa dahi aşağıdaki suç ve ceza durumlarında kesinlikle görev yapılamayacak.

  • Devletin şahsiyetine karşı işlenen bütün durumlarında görev yapılamayacak. Ayrıca basit ve nitelikli zimmet, inancı kötüye kullanma, , dolandırıcılık, yüz kızartıcı veya şeref ve haysiyeti kırıcı suçlar, istimal ve istihlâk kaçakçılığı hariç kaçakçılık, rüşvet, cürüm tasni, hırsızlık, yalan yere yemin, sahtecilik, irtikâp, yalan yere tanıklık, , iftira, devlet sırlarını açığa vurma suçu, ırza geçmek, sarkıntılık ve kaçırma olaylarına karışma, fuhuş tahriki, doğal olmayan mukarenet, , ihale ve alım satımlara fesat karıştırma ile askerlik görevi sırasında askerlikle ilgili işlenen suçlarından dolayı yahut 1930 tarihli 1632 sayılı Askerî Ceza Kanununun 148. maddesinde yazılı suçlardan mahkûmiyet yememiş olmamak sözleşmeli uzman erbaş başvurusu için gerekli.
  • 6 aydan uzun süreli ceza almamış olmak.
  • Taksirli suçlar dışında adli ve askeri olarak 30 günden fazla hak mahrumiyetini bağlayıcı ceza almamış olmak.
  • Hiçbir şekilde bölücü ve yıkıcı siyasi, ideolojik görüşleri benimsememiş olmak.
  • Asker olarak görev yaparken başvuru yapacaklar için mutlaka birlik komutanlığınca verilecek olan nitelik belgesini almış olmak.
  • Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından belirlenmiş olan fiziki görünüm şartlarına uygun bir fizik yapısında bulunmak. Dövme, ameliyat izleri, yüzdeki bazı izler bu kapsamda değerlendirilmektedir. Ayrıca vücuttaki bölgelerde jilet ve sigara yanığı gibi kendine zarar vermeye yönelik hiçbir izin bulunmaması da şartnamede bulunuyor. Buna göre Türk Silahlı Kuvvetleri sağlık yeteneği yönetmeliğine uygun olmak şartı bulunuyor.

Hakkında Yazar

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK KONULAR

Kara Kuvvetleri Komutanlığı 2018 Sözleşmeli Er Alımı

Kara Kuvvetleri Komutanlığı 2018 Sözleşmeli Er Alımı Profesyonel orduya geçiş süreci içerisinde başlatılan sözleşmeli er …

Yorumlar

  1. 2017/7 uzman çavuş atamaları ne zaman

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Sorgu: 165
Sure: 1,100