Anasayfa / Uzman Çavuş Alımları / Jandarma Uzman Çavuş Olma Yaş Sınırı Değişti

Jandarma Uzman Çavuş Olma Yaş Sınırı Değişti

Jandarma Genel Komutanlığı ihtiyaç duyduğu personel için ilan açarak çeşitli şekillerde personel alımına gitmektedir. Daha önce Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde istihdam edilecek olan personellerin alımı ile ilgili Ağustos ayında çıkartılmış olan bir kanun hükmünde kararname ile birlikte düzenleme yapılmıştır.

Ağustos ayında çıkartılan kanun hükmünde kararnamede yer alan yönetmelik maddesine göre Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde istihdam edilecek olan uzman çavuş alım şartı maksimum 25 yaş olarak belirlenmişti. Yayınlanan Kanun hükmündeki kararnamedeki ek madde 13’e göre 25 yaşını bitirmemiş olan adaylar Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde uzman erbaş alım başvurusuna müracaat edebilecekti.

Yeni KHK İle Yaş Sınırı Artırıldı

Ağustos ayında yapılan bu çalışma Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde istihdam edilecek uzman çavuş alımı için oldukça olumlu bir adım olarak yorumlanmıştı. Fakat yaş sınırı yeterli görülmeyerek bu konuyla ilgili çeşitli talepler sürekli olarak hükümet kanadına iletilmekteydi. Geçtiğimiz günlerde çıkartılmış olan 696 sayılı kanun hükmünde kararname ile birlikte yaş sınırı bir kez daha esnetilerek 25 yaş olan uzman çavuş başvuru şartı 27 yaşa çıkartıldı. Böylece 4 ay içerisinde çıkartılan iki farklı kanun hükmünde kararname ile birlikte uzman erbaş alım yaş şartı iyice esnetilmiş oldu.

Uzman Erbaş Alımında 2018 Yaş Şartı

Birkaç gün önce yayınlanan İki farklı kanun hükmünde kararname ile birlikte pek çok düzenleme yapıldı. Bu düzenlemelerden birisi de Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde istihdam edilecek olan uzman erbaşlarla ilgili oldu.

Kanun hükmünde kararnamede yayınlanarak resmi gazetede yer alan yaş şartına göre sözleşmeli uzman erbaş ve erler en az 3 yıl görev yapma şartını yerine getirdikten sonra 29 yaşa kadar uzman erbaşlık alım başvurusu için müracaatta bulunabilecekler.

Uzman Erbaş Alımında Değiştirilen Madde

Uzman erbaş alımını düzenlemekte olan madde 63 uzman erbaş kanunun 4. maddesindeki 1. fıkradaki a bendinde bulunan “3” ibaresini 5, “25” ibaresini ise 27 şeklinde değiştirmiştir.

“Değişen maddeye görüyor sözleşmeli erbaş ve er olarak görev yapan personel en az 3 yıl görev yapmış olma şartını yerine getirdiğinde ve devam eden sözleşmeler içerisinde ve müracaat yapacak olduğu yılın Ocak ayı itibariyle 29 yaşını bitirmemiş olmak ve bağlı bulunduğu disiplin amiri tarafından uzman erbaş olur kararı verilen nitelik belgesini doldurmak şartına sahip olmalıdır.” şeklinde yeni bir hüküm getirildi.

Muvazzaf Çavuş ve Onbaşı Nasıl Başvuru Yapacak?

“696 sayılı kanun hükmünde kararnamenin 63. maddesinin B bendine göre muvazzaf olarak hizmet vermekte olan erbaş, onbaşı ve çavuşlar bağlı bulundukları Kuvvet Komutanlığı sahil güvenlik veya Jandarma Genel Komutanlığı bünyesine müracaat ederek yapılacak olan sınavlarda başarılı olup olumlu sonuçlar aldıklarında geriye kalan askerlik sürelerine bakılmaksızın hemen uzman erbaşlık için eğitime ayrılacaklardır.” şeklinde bir hüküm yer alıyor. Buna göre muvazzaf olan onbaşı ve çavuşlar sınavda başarılı oldukları takdirde hemen görevlerine başlayabilecekler. Yapılacak olan sözleşme imzaladıklarında kalan askerlik süreleriyle ilgili olan hükümler de yine kanun hükmündeki kararname de belirtilmiş durumda.

Daha önceki kanun hükmünde kararnamelerde olduğu gibi 696 sayılı kanun hükmünde kararname de yayınlandığı tarih itibariyle yürürlüğe girmiş durumda. Böylece Aralık ayının son günlerinde yürürlüğe girmiş olan kanun hükmünde kararname ile birlikte 2018 yılı için yapılacak olan bütün uzman çavuş alımı yaş sınırı 27 olarak uygulanacak. Ayrıca hizmet görev süresi de maksimum 3 yıl olarak belirlendiğinden dolayı 3 yılını tamamlamış olan bütün personel uzman erbaş alımına başvuru yapabilecek.


Hakkında Yazar

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK KONULAR

2018 Yılı Sahil Güvenlik Uzman Çavuş Alımı Ne Zaman?

2018 Yılı Sahil Güvenlik Uzman Çavuş Alımı Ne Zaman? Ordu mensubu olarak sözleşmeli personel görevi …

54 Yorum

 1. Arkadaşlar ben 27 yaşında başvuru yaptım mulakatta elendim şuan yaşım 28 oldu tekrar başvuru yapabilirmiyim bir yardımcı olursanız sevinirim

 2. Yaş sınırı 30 olur inşallah en kısa sürede

 3. Arkadaslar yas sorununu e devletten bimere sikayette bulunun

 4. yaşım 28 olacak daha önce sözleşmeli er olarak 2012 2015 arası çalıştım tekradan jandarma ya başvuru yapabilirmiyim yaş sınırı kurtararmı

 5. 01.12.1990 dogumluyum uzmar erbasliga basvuru yapabilirmiyim

 6. Bayanlarda basvuru yapabilliyomu bilginiz varmi

 7. 30 mart 1999 dogumluyum uzman erbas olabilirmiyim yardimci olursaniz sevinirim

 8. 18 yaşında başvuru yapabilirmiyim uzman cavusluga

 9. 18 yas olmaz 01.01.2018 den 20 den gun almis olman gerekir

 10. Yaş 25-35 olması lazım ama sesimizi duyan yok inşallah sayın bakanımız duyar bizleri de mutlu eder

  • Mustafa yılmaz

   Cumali kardeşim haklısın ben de yaştan bekliyorum inşallah bakanlarımız reisimiz bize duyar umarım

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Sorgu: 163
Sure: 1,137