Anasayfa / Uzman Çavuş Haberleri / Jandarma Uzman Çavuş Maaşları Ne Kadar?

Jandarma Uzman Çavuş Maaşları Ne Kadar?

uzman erbaş maaşları

Jandarma Özel Harekat Nasıl Olunur?

Son dönemde yaptığı operasyon ve baskınlarla gündeme gelen Jandarma Özel Harekat (JÖH) hakkında bilgi vereceğiz ve JÖH nasıl olunur Başvuru Şartları nelerdir bunları açıklamaya çalışacağız. Öncelikle PKK’ya karşı son dönemde etkin bir güç olarak kullanılan JÖH’ler tamamen gönüllü olan ve özel bir eğitimden geçen bir birliktir. Birçok çatışma ve operasyonda en önde olan bu birlik önemli bir unsurdur. Terörle mücadele kapsamında başarıya imza atan Jandarma Özel Harekatbirlikleri özellikle şehir içinde yapılan operasyon ve baskınlarda etkinliğini ve başarısını bir kez daha kanıtlamıştır. Tüm bu belirttiğimiz özelliklere bakacak olursak JÖH’lerin önemi gün geçtikçe artacaktır.

Jandarma Özel Harekatı oluşturan Unsurlar Nelerdir?

Daha çok seçkin ve yetenekli askerlerden oluşan Jandarma Özel Harekatın (JÖH) görevlileri genellikle subay, uzman erbaş ve astsubay gibi kıdemli askerlerden oluşmaktadır. Jandarma Özel Harekat timleri en çok görüldüğü yerler olan doğu ve güneydoğu Anadolu bölgesinde faaliyet gösterip en çok bu bölgelerde bulunur ve operasyonlar düzenler. Terör örgütüne karşı yapılan bir çok operasyonun altında JÖH’ün imzası vardır. Jandarma Özel Harekat Timleri Jandarma Genel Komutanlığına bağlı olan ve faaliyette bulunulduğu bölge olan Jandarma Bölge Komutanlığına bağlı bulunup ona bağlı olarak hareket etmektedirler.

Özellikle Terör Örgütü PKK’ya karşı yapılan operasyonlarda Muş, Van, Mardin,Siirt, Hakkari, Diyarbakır gibi şehirlerde görev yapan Jandarma Özel Harekat timlerinin her birinin kendine has adları vardır örnek verecek olursak Adıyaman’daki Jandarma Özel Harekat Biriminin adı Kılıçlar’dır. Batman’da görev yapan JÖH timi Şahinler adını kullanmaktadır. Bingöl’de operasyonlarda faaliyet gösteren Jandarma Özel Harekat Birliklerinin adı ise Atalar olarak bilinmektedir. Türkiye Cumhuriyeti Devletinin farklı bölgelerinde görev yapan her birlik o bölgeye ait veya çağrıştıran lakaplar kullanmaktadır. Daha bir çok jandarma özel harekat birliğinin adı bu şekildedir ve devam etmektedir örneğin; Kurtlar, Roketler, Dadaşlar, Ejderler, Efeler, Akrepler, Fatihler ve benzeri birçok tim vardır.

Jandarma Özel Harekat birimlerinin özel bir birlik olduğunu belirtmiştik bunun nedeni ise Jandarma Özel Harekat eğitimlerinin komando birimi eğitimlerinden daha uzun süre yapılıyor olması ve eğitim süresinin oldukça zor olmasıdır. Takım çalışmasının daha fazla aşılanması birçok farklı eğitim ve testten geçirilmektedirler. Terör örgütleri ve benzeri yapıların çeşitliliği eğitimlerinde çeşitliliği demektir onun için birçok farklı eğitim verilmektedir. Jandarma Özel Harekat birimleri eğitiminde meskun mahal operasyonları, mayın arama tarama gibi birçok alanda uzmanlaştıktan sonra sahaya çıkmaktadırlar.

Jandarma Özel Harekat Nasıl Olunur?

Jandarma Genel Komutanlığı tarafından Jandarma Özel Harekat personeli alımları ve personel ihtiyacı yayınlanır. Yayınlanan bildiride aranan şartlar ve başvuru tarihleri ile beraber başvurular başlar. Aday başvuru tarihleri yayınlandıktan sonra mülakatlara gidilmesi gerekmektedir. Şunu belirtmekte fayda vardır Jandarma Özel Harekatta görevli olmak için Jandarma Genel Komutanlığında personel olma zorunluluğu vardır. Yani Jandarma Özel Harekata katılmanız için sözleşmeli uzman çavuş, subay, astsubay, çavuş, uzman jandarma olarak Jandarma Genel Komutanlığında görevli olmak zorundadır. Daha sonra ise görevli olacak kişiler özel olarak seçilmektedir ve gönüllülük esası vardır. Askerlik sürenizin bitimine en az 180 gün – 6 ay kala Jandarma Özel Harekat birliklerine katılmak için başvuru yapmanız gerekmektedir ve bu süre zarfında görev yapmak istediğinizi belirtmeniz gerekmektedir. Başvuru işlemlerinin ardından yapılan Jandarma Özel Harekat olmanıza dair karar verilecektir.

Jandarma Özel Harekat Şartları Nelerdir?

 • Başvuru yapabilmeniz için öncelikli olan şar Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı ve erkek olmaktır.
 • Adaylar Lise veya dengi ya da yurt dışı okullardan mezun olduysa dengi olmak zorundadır.
 • Başvuru yapan adaylar ya askerliğini yapmış olmalı ya da yapıyor olmalı.
 • Başvuru yapan adayların 25 yaşından büyük olmamalı.
 • Adaylar başvuru yaptığı tarihten itibaren terhisinin üzerinden 3 yıl geçmemiş olmalı aksi takdirde başvuru şansı bulunmamaktadır.
 • Yapılan sözlü-yazılı ve fiziki mülakatları başarıyla geçen adayların sağlık kontrolünden de geçerli belgeyi almak zorundalar.
 • Minimum boy 164 cm olmalıdır daha kısa adaylar kabul edilmemektedir. Ayrıca kılavuzda belirtilen boy ve kilo orantılı olma şartı vardır aksi halde kabul edilmez.
 • Adayların daha önce TSK ile ilişiği kesilmemiş olması gerekmektedir.
 • Başvuru yapan adaylar fizikken kusursuz olmalıdır.
 • Güvenlik soruşturması yapılan adayların sonuçları olumlu olmalıdır.
 • 05.1930 tarihli ve 1632 sayılı Askeri Ceza Kanunun 148. maddesinde belirtilen suçlardan hükümlü bulunmaması gerekmektedir.
 • Başvuru yapan adayların taksirli suçlar dâhil olmamak üzere affa tabi tutulmuş, zaman aşımına uğramış veya para cezasına çarptırılmış cezası olmamalıdır.
 • Yasadışı terör örgütüne karşı sempati beslememiş olması gerekmektedir.
 • Başvuru yapan adaylar TSK’nın maneviyatına gölge düşürmemiş, askeri kurumların şeref ve haysiyetine karşı olabilecek eylemlerde bulunmamış olması gerekmektedir.
 • Adaylığı askerlik yaparken başvuran adaylar için 1 Ocak 2017’de terhis olacak şekilde olmalıdır ve bağlı olduğu birlik komutanlığından niteli belgesi almak zorundadır.
 • Başvuru yapan adaylar 1 Ocak 2017 tarihinde silahaltında görev yapmamalıdır.

Jandarma Özel Hareket Birliklerinin Maaşı Ne kadardır?

Şunu belirtelim Jandarma özel harekat birliklerini zorlu görevler beklemektedir ve ona göre maaş almaktadırlar. Zor şartlar ve çetin sahalarda aldıkları görevlerde yoğrulurlar bu bağlamda Jandarma Özel Harekat Birlikleri 5 bin ile 8 bin TL arasında maaş almaktadırlar. Emeklilik süreleri diğer birimlere göre daha kısadır. Sürekli yıprandıkları için emeklilik süreleri daha kısa olan JÖH birliklerin emeklilik ikramiyeleri de daha fazladır. Görev yapılan şehre göre maaşlarında da250 ile 650 TL arasında farklılıkta gösterebilmektedir. Tehlike ve tehdit oranının faz


Hakkında admin

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK KONULAR

İlkokul Mezunu Uzman Erbaş Uzman Çavuş Alımları Ne Zaman Başlayacak?

İlkokul Mezunu Uzman Erbaş Uzman Çavuş Alımları Ne Zaman Başlayacak? Jandarma Genel Komutanlığı geçmiş yıllarda …

2 Yorum

 1. orta okul mezunuyum şuan askerliğimi yapıyorum
  terhis tarihime bir ay var uzman olabilirmiyim
  önceden orta okul ve dengi okul mezunu alıyorlar diye bir açıklama yapıldı başvuru yaptım açıklanamadı
  yardımınız için şimdiden teşekkürler?

  • Orta okulu mezun uzman çavuş alımı şuanda yoktur. Ama alınır mı bilinmez takip etmek gerekir.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Sorgu: 171
Sure: 2,059