Anasayfa / Askeri Haberler / Jandarma 2017 Uzman Erbaş Alımı

Jandarma 2017 Uzman Erbaş Alımı

Jandarma Uzman Erbaşlarda açık olması sebebiyle alımlar başladı. Bu alımlar 24 Nisan –  28 Mayıs arasına kadar devam edecek. Alımlar hakkındaki tüm detaylar yazımızda. İşte şimdi Jandarma 2017 Uzman Erbaş Alımları konumuzun detaylarına geçelim…

Jandarma Erbaş Komutanlığı bu yıl ki Sözleşmeli Uzman Erbaş ihtiyacını karşılamak amacıyla personel alımı yapacak. Bu ihtiyaç için;  lise ve dengi okul mezunu veya yurt dışındaki dengi okul mezunu olup askerlik hizmetini erbaş/er olarak bitirmiş olan veya halen askerlik süreci devam eden başvurmak isteyen adaylar ile 24 Nisan 2017 tarihi itibariyle yeni kimlik düzenine göre 25 yaşını bitirmemiş olan kişiler içerisinden Jandarma Komando ile Jandarma Asayiş birliklerinde istihdam edilmek üzere Sözleşmeli Uzman Erbaş statüsünde değerlendirme yapılacak.  Öncelikle ön başvuru yapmanız gerekmektedir.

Ön başvuru için  www.jandarma.tsk.tr sitesinden 24 Nisan-28 Mayıs 2017 tarihine kadar başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Daha önceden bu alıma başvuru yapan ve başarılı olan kişiler bir daha başvuruda bulunamayacak. Başvurularınızı yalnızca İnternet  Explorer üzerinde yapabilirsiniz. Çağrı yapıldığı takdirde sınav aşamalarına katılmayan kişilerin yapmış olduğu başvuru işlemi sona erecektir. Yazılı sınav, ön sağlık muayenesi, BYS ve mülâkat sınavları hakkındaki tüm bilgiler www.jandarma.tsk.tr sitesinden duyurulacaktır. Lütfen başvuru yaparken kılavuzu iyice bir okuyunuz. Eksik bilgi veya yanlış bilgi vermediğinizden emin olun. Kılavuza ulaşmak için buraya tıklayınız.

BAŞVURU İÇİN GEREKLİ GENEL KOŞULLAR

Sözleşmeli Uzman Erbaş Alımlarına başvurmak için gereken koşullar şunlardır;

 • Türkiye Cumhuriyetinin resmi vatandaşı olmak ve erkek olmak.
 • En düşük lise mezunu olmak veya yurt dışında liseye denk bir okuldan mezun olmak
 • Son düzenleme yapılan nüfus kağıdına göre 01 Ocak 2017 tarihi beraberler 25 yaşını geçmemiş olmak.
 • Sözleşmeli erbaş ve erlerden 3 yıl boyunca görev almış ve 29 yaşını geçmemiş olması.
 • Tüm sınavları geçen adayların sevk edildikleri hastanelerden “Komando Uzman Erbaş Olur veya Uzman Erbaş Olur ” k kayıtlı bir rapor alması gerekmekte.
 • Boyunuz en az 164 cm olması gerekmekte.
 • Vücut yapısı bakımından oldukça iyi durumda olması. Vücudunda herhangi bir yara izi, jilet izi ve dövme gibi şeylerin bulunmaması. Türkçeyi akıcı ve güzel bir şekilde konuşmak. Herhangi bir önemli hastalığınızın bulunmaması.
 • Şuana kadar herhangi bir yasa dışı faaliyetlerde bulunmaması.
 • Askerlik görevini yapmaya devam edenlerin bu alıma başvurabilmesi için çin Birlik Komutanlıklarınca düzenlenen Nitelik Belgesi (TABLO-2) alması gerekmekte.

 BİRLİK KOMUTANLIKLARI TARAFINDAN YAPILACAK İŞLEMLER

 1. Başvuru tarihleri arasında TSK’da görev yapan  24 Haziran 2017 tarihinden önce terhis olacak erbaş ve erlerden istekliler için  Nitelik Belgesi alınıp doldurulacak. Daha sonra bu nitelik belgesi müteakiben onaylandıktan sonra mühürlenip zarf haline getirilip Jandarma Genel Komutanlığı Personel Temin Merkezi’ne kargo ile gönderilecektir.
 2. Halen görevine devam eden kişiler haklarında adli ve/veya askeri mahkemelerde (disiplin mahkemesi dâhil)  olmak üzere her adli işlemi hakkında belgeler var ise zarfa koyması gerekmekte.
 3. Sınava girecek olan halen görevi devam eden kişiler erbaş ve erlere, mühürlü zarf içerisine konulmuş nitelik belgesi  bulunuyor ise mahkeme evrakları verilerek, adamlar ikinci aşama sınavına geleceği zaman bu dosyayı yanında getirmesi gerekmekte. Ayrıca adaylara bu dosyayı açmamaları için uyarı yapılacak.
 4. Sınav tarihleri dağıtım iznine denk gelen adayların nitelik belgesi acemi birliği tarafından doldurulacak.

Askerlik hizmeti devam eden adaylara;

Bu adayların Askerlik kimlikleri başta olmak üzere Nüfus cüzdanları ile sınava katılmalarına olanak verilecek.

BAŞVURMA İŞLEMİNİN YAPILMASI

 • Aday olmak isteyen kişiler 24 Nisan – 28 Mayıs 2017 tarihleri içerisinde  www.jandarma.tsk.tr sitesine girerek Personel/Öğrenci Alımı sayfasından başvuru yapabilecek.
 • İnternet üzerinden ki başvuru işlemleri 28 Mayıs 2017 tarihinde saat 23.59 saatine kadar devam edecek. Başvurunuzu tamamladıktan sonra kesinlikle başvurunuzun çıktısını almaya özen gösterin. İnternet üzerinden yapılan sınav çağrısı duyurusunda başvurduğunuz halde isminizi görmezseniz başvurduğuna dair bu çıktının olması gerekmektedir.
 • Başvuru için herhangi form ve benzeri şey verilmeyecektir. Başvuru direk olarak internet üzerinden yapılacak.
 • Adaylar internet üzerinden başvuru yaptıktan sonra çıktısını alması gerekmektedir. Bu çıktıyı aldıktan sonra başvuru merkezinde kayda girecektir. Ön başvurunun tamamlanması için kesinlikle bu çıktıyı alıp özenle saklamanız gerekmektedir.
 • Çevrimiçi (Online) Başvuru Formu T.C. Kimlik Numarası, Adı, Soyadı ve diğer kimlik bilgileri olmak üzere bir çok konuda son ana kadar değişiklik izni verilecek. Ayrıca başvurunuz kabul edildiği takdirde herhangi bir posta ve benzeri şey gönderilmeyecektir. Site üzerinden açıklanacaktır.

UYGULANACAK SINAVLAR

Bu sınava başvuran adaylar içerisinden ihtiyaca göre aday çağıracak. Ne kadar aday alınacağını Jandarma Genel Komutanlığı  belirler.

Adaylar seçme sınavına girecekleri zaman getirecekleri belgeler ve başvuru sonuçları www.jandarma.tsk.tr  sitesi üzerinden yapılacak.

Ön başvurusu kabul edilen adaylar, Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Başkanlığında (Beytepe/Ankara);

Yazılı Sınav;

 1. Yazılı sınavda özel (Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi, Türkçe, Tarih, Coğrafya, Yurttaşlık Bilgisi vb.) ve sayısal (Matematik, Genel Yetenek vb.)  derslerden yaklaşık olarak 10 soru sorulacak. Bu sorular 10 puan olacaktır.
 2. Yazılı sınavında 50 puanı geçen bu kişiler başarılı sayılıp ve diğer aşamalara geçiş hakkı kazanacak.

 

Sınavı kazananlar sonradan açıklanacak tarihte ön sağlık ve Fyt ( Fiziki yeterlilik sınavı) tabi tutulacaktır. Fyt ve Ön sağlığı geçenler sözlü mülakata tabi tutulduktan sonra yapılacak duyuru ile ataması belirlenip görevine başlayacaktır.

Başvuru şartlarında Aşağıda belirtildiği gibi boy ve kilo indeksine dikkat etmeniz gerekmektedir. 

 Sorularınız için soru sor bölümünden ya da alt tarafa yorum yaparak sorabilirsiniz.  En kısa sürede cevap verilecektir.


Hakkında admin

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK KONULAR

Emniyet Genel Müdürlüğü Sözleşmeli Personel Alıyor

Emniyet Genel Müdürlüğü Sözleşmeli Personel Alıyor EGM (Emniyet Genel Müdürlüğü) sözleşmeli personel alım ilanının ayrıntıları …

Yorumlar

 1. 30.06.2016 tarihinde bütün dosyamı hazırlayıp belirttigim tarihte ön raporumu gönderdim ve ellerine ulaştı karar komando uzman erbaş olur tahmini bekleme sürem aceba ne kadar sürer veya ne zaman eğitime gel çağrısı olur?

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Sorgu: 154
Sure: 1,172